Kallid kliendid!
Teatame, et ajavahemikul 20.04-27.04.2019 meie e-poe meeskond on puhkusel.
Uusi e-poe tellimusi votame vastu ka puhkuse ajal,
kuid uute tellimuse postitamine algab alates 29.04.2019.
Meie pood-ladu, mis asub aadressil:
Sutiste tee 30, Tallinn, ajavahemikul 20.04-27.04.2019 tootab 15.00-19.00.
 
Vabandame ebamugavuste eest!
 

Artiklid

Tagasi
17/11/2014 20:34  Tervis: stressirohke ilmaelu teeb naha tundlikuks
 | Uudis on aegunud: 11/25/2022 01:10
Mida aeg edasi, seda rohkem inimesi kurdab naha (üli)tundlikkust. Mis seda põhjustab?
Naha ülitundlikkus kujueb tavaliselt välja pikema aja jooksul, nahka ärritavate tegurite mõju püsimisel.

Ehkki tundlik nahk näib kujunevat lausa omaette nahatüübiks, on siiski tegu lühema- või pikemaajalisema seisundiga, mida võib esineda igaühel. Siiski kogevad seda kõige sagedamini need, kelle nahk on õhuke. Ka pakane võib naha tundlikumaks muuta.
Mõisteid tundlik, ülitundlik ja allergiline nahk kasutatakse pahatihti läbisegi. Kosmetoloogias on neil aga siiski erinevusi.

TUNDLIK, ÜLITUNDLIK, ALLERGILINE. Tundlik nahk reageerib näiteks kosmeetikatoodetele ägedamalt kui normaalne. Reaktsioon võib väljenduda nõrgas punetuses, kipituses, ebamugavustundes. Ebameeldivaid aistinguid põhjustavad tavaliselt pesemine leeliseliste seepide ja kraaniveega, tugevatoimelised kosmeetikavahendid, päevitamine, külm ja tuul.
Naha ülitundlikkus kujuneb tavaliselt välja pikema aja jooksul, nahka ärritavate tegurite mõju püsimisel. Ebamugavustundele ja punetusele lisanduvad tavaliselt ka ketendus, sügelustunne ja nähtavaks muutunud väikesed veresooned. 
Mõnikord võib täheldada ka dermatiiti ehk nahapõletikku. Seda võivad põhjustada ebasobiv kosmeetika, pikaajalised ravikuurid, õhusaasted, spetsiifiline töökeskkond – näiteks kokkupuude mürkkemikaalide või nende aurudega. 
Allergilisusest saab rääkida siis, kui konkreetne tegur – mõni keemiline aine või ühend – tekitab nahal spetsiifilise vastuse ehk allergilise reaktsiooni. Allergia tekkevõimalus ei sõltu sellest, kas toode on nimeka või vähetuntud firma oma, kreem kallim või odavam. Kui selles leidub allergeenset ainet, siis see mõnele inimesele lihtsalt ei sobi. 
Nahka ei ole võimalik allergeeniga harjutada, pigem on reaktsioon iga korraga kiirem ja tugevam. Kokkupuude allergeeniga tekitab sügelust, punetust, turset, löövet. Võimalik on ka nn kohene reaktsioon lööbena või hilist tüüpi reaktsioon, kus lööve tekib alles 24–48 tunni jooksul ekseemina.
Allergeenide määramiseks kasutatakse spetsiaalseid teste. 
Naha tundlikumaks muutumisel on suur osa mitmetel sisemistel ja välistel mõjuritel.

KÜLM, TUUL, ÕHUSAASTE, ULTRAVIOLETTKIIRGUS.Talveajal on oluline kaitsta nahka külma eest. Liiga ei tee üksnes miinuskraadid, vaid ka tuul. Kui välistemperatuur on 0 kraadi ja puhub kerge tuul, tajub nahk seda nagu 8 miinuskraadi. 0 kraadi ja tugev tuul mõjuvad nahale nagu 15 miinuskraadi ning –10 ja tugev tuul juba nagu 30 kraadi külma.
Meie oludes peab nahk taluma ka suuri temperatuurimuutusi, soojast toast välja minnes on temperatuuride vahe sageli 40 kraadi! (nt +20 … –20). 
Vähegi kuivema ja tundlikuma naha korral peaks talvisel ajal kasutama spetsiaalseid talvekreeme, tegema nahale toitvaid ja pehmendavaid maske. Ka rasune nahk muutub külmaga oluliselt kuivemaks ja tundlikumaks. Meestel tekib külmaga pärast habemeajamist samuti rohkem nahaärritusi. 

KOSMEETILISED AINED. Eriti tekitavad tundlikkust kosmeetikumides leiduvad lõhna-, säilitus- ja lisaained (värvained ja emulgaatorid). 
Neid leidub suuhügieenitoodetes, seepides, ?ampoonides, vannivahtudes, jumestusvahendites, majapidamiskemikaalides jne. 
Sajandeid tagasi leidus lõhnaaineid vaid luksustoodetes, ja ka siis olid need enamjaolt taimset päritolu. Praeguseks tuntakse üle 5000 lõhnakemikaali, mis omakorda koosnevad veel paljudest keemilistest ainetest. Seetõttu on allergeeni leidmine pahatihti väga keeruline. 
Ideaalset säilitusainet, mis ei ärritaks nahka, kuid takistaks mikroobide elu kreemipurgis, pole paraku olemas. Viimasel ajal on aga püütud lisada kosmeetikumidesse võimalikult vähe lõhna-, säilitus- ja lisaaineid. 
Näiteks C-vitamiin kreemis mõjub nii nahanoorendaja kui säilitusainena, mõni taimne ekstrakt aga niisutab nahka ja annab ka meeldiva lõhna. Tundlikule nahale mõeldud toodetes püütaksegi vältida nimetatud probleemseid aineid, samuti sisaldavad need minimaalselt erinevaid komponente.
Inimese immunoloogiline ainulaadsus on aga põhjuseks, miks tegelikult ei saa ühegi toote kohta väita, et see on sajaprotsendiliselt allergiavaba. 
Kui see ka mitmel miljonil nahaärritusi ei tekita, võib see ühel inimesel siiski tekkida. Alati on võimalik, et üks või teine toode kellelegi ei sobi, sest sisaldab ainet, mis konkreetse inimese immuunsüsteemile ei meeldi.

(KARE) KRAANIVESI JA LEELISELISED SEEBID. Kraanivesi sisaldab palju metalliioone, mis ärritavad nahka. Kasutades pesemiseks veel leeliselist seepi, moodustuvad lahustumatud lubjasoolad, mis ladestuvad nahale. Kuiva naha korral ja jumestusvahendeid kasutades võiks talvel nahka puhastada sobiva puhastusemulsiooni ja näoveega, lihtsamaks puhastuseks sobivad apteegisarjade naha happetasakaalu säilitavad pesugeelid (SebaMed, Favora, Eucerin jt).

RAVIMID, ALLERGILISE FOONIGA HAIGUSED, OSA TOIDUAINEID, ALKOHOL. Naha tundlikkust võib põhjustada iga ravim, kõige enam tekib see aga mitmete antibiootikumide, palavikualandajate ja hormoonsalvide tarvitamisel. 
Ka paljud toiduained – näiteks muna, pähklid, ?okolaad, kala, tomat, tsitruselised, maasikad, alkoholist veinid – võivad esile kutsuda naha ülitundlikkust.
Tavaliselt tekivad nahaärritused siis, kui inimene on olnud toidu(maitse)aine suhtes tundlik juba lapseeas. Naha ülitundlikkus kipub tekkima teiste allergiliste haiguste (allergiline nohu, silma sidekesta põletik, astma) olemasolul. Naha kuivus ja ülitundlikkus on tüüpilised atoopilise dermatiidi puhul. 
Naistel võib naha tundlikkust mõjutada naissuguhormoonide taseme muutus. 
Ehkki nahatüüp on suuresti pärilik, esineb naha kaasasündinud ülitundlikkust harva, tavaliselt koos pärilike nahahaigustega.
Kõige sagedamini peetakse naha ülitundlikkuse põhjustajaks kosmeetikume. Uuringud aga näitavad, et üha kaalukam roll allergiajuhtude lisandumises on kiirenenud elutempol, stressil, väsimusel jm, mis mõjutavad nahka reageerima nii jõuliselt.
Tänu pidevatele uuringutele on kosmeetikumid kvaliteetsemad ja turvalisemad kui iial varem. Ajad, mil juuste värvimine põhjustas nende väljalangemist ja peavalusid ning naha koorimine oli protseduur, millest nahk paranes pool aastat, on jäänud lõplikult minevikku.

Tundlik nahk ja argihooldus

• kasuta pesemiseks naha happetasakaalu säilitavaid vahendeid (pH 5,5)
• eelistada kosmeetikat, kus on võimalikult vähe säilitus-, lõhna- ja lisaaineid (apteegisarjad või salongikosmeetika)
• enne uue kosmeetikumi soetamist testi seda eelnevalt õrnades nahapiirkondades, nt kõrva taga või randme siseküljel. See sobib, kui paari ööpäeva jooksul pole ärritust tekkinud
• silmaümbruses kasuta ainult spetsiaalseid tooteid
• kui nahk on mingil ajahetkel tundlik, peaks sel ajal ka rasuse naha puhul tarvitama tundliku naha tooteid
• tundlikule nahale ei sobi puuviljahapetega ja teralised koorijad, tugevatoimelised seerumid, maskid, kreemid ja antiseptilised näoveed
• kui naha seisund halveneb, võiks kaaluda menüü ülevaatamist ja püüda vähendada stressi
• kaitseks külma eest: Matis – Special Cold Weather Cream, Reponse Vitaminee õliseerumid, Active Hydating Mask, huultele ja silmaümbrusele Extreme Comfort Mask (sobib ka kreemina); Decleor – Soin Climatique, Crème Vitarome; Phytomer – Extreme Climate Cream, Oligoforce Protective Serum; Maria Galland – kreemid number 14, 17B, 113; Gernetic – Synchro; Biodroga – kõik Repair Formula liini tooted; Academie – Soin Ultra Protecteur, Crème Onctueuse; Oriflame – Weather Barrier Cream; Orion Pharma kreemid Novalan, Ambilan, Hydran (apteegist); Bübchen – Wind and Wetter Cream – eriti sobiv lastele!; Dr. Wolff – Linola Fett vannikontsentraat ja kreem; Stendhal – sari Bio Program; sobivaid tooteid on ka Gatineau ja Sothyse salongisarjades.

Tekst: Heidi Mehik-Vasar, arst, kosmetoloog


Lisa kommentaar:
Autor: 
Kommentaar:
Spämmirobotite tõke - trükkige kood mida näete pildil:
  Uuenda*
 

Salvesta kommentaar

Tagasi
AVALEHT      KÕIK TOOTED     JUUKSED      KEHA     NÄGU    MEIK     BRÄNDID     EHTED    ILUSALONG    TELLIMUSINFO    MÜÜGITINGIMUSED   KONTAKT